Uzman Dr. Hüsniye Önelmiş Dermatoloji Kliniği

Çalışma Saatleri : Hafta içi : 9 - 17
Telefon : 0 (344) 225 51 11

Botoxla aşırı terleme

Aşırı terleme tıp dilinde (Hiperhidrozis) olarak isimlendirilir ve buna sahip olan kişiler için can sıkıcı ve hoş olmayan bir durumdur. Vücudun her yerinde aşırı terleme nadirdir ve genellikle koltuk altlarında, avuç içi ve ayakta, ayak tabanında aşırı terleme ile kendini gösterir. Bazen çok küçük bir efor, bazen ani bir heyecanla genellikle de sıcak ortamlarda ortaya çıkar. Aşırı terleyen alanlar bazen kişilerin yaşam kalitesini ve sosyal hayatını etkileyen ileri boyutlarda olabilir. Örneğin; koltuk altlarında aşırı terleme şikâyeti olan kişiler giysilerinin bu bölümlerinin hep ıslak olmasından, kokudan veya ortaya çıkan kötü görüntüden şikayet ederler. Bundan dolayı yanlarında yedek kıyafet bulunduracak kadar sıkıntı çektiklerini ifade ederler.

Koltuk altlarından başka diğer aşırı terleme teri olan eller yani avuç içleri, o kişinin diğer insanlarla el sıkışmasını ve hatta objelere dokunmasını, yazı yazmasını engelleyecek derecede ciddi olabilir. Genellikle ellerle birlikte olan ayaklardaki aşırı terlemeler ise kötü kokuya neden olur. Bunun yanı sıra yine önemli bir sağlık problemi olarak nemlenme dolayısıyla ayak ve ayak tırnaklarında mantar gelişimine zemin hazırlayabilir.

Aşırı terleme niye olur?

Terleme insanlarda doğal olarak gözlenen ve birçok gerekliliği olan bir olaydır. En temel görevi vücut ısısının ayarlanmasıdır. Bundan başka derinin uygun nemini ve ph’sını sağlar, beraberinde toksik maddelerin vücuttan atılımını yapar. Temel olarak iki grup ter bezi vardır ve terin salgılanması insanlardaki ter bezi tipine göre sinir sisteminin sempatik ve parasempatik bölümünün çalışması ile ilgilidir. Genel olarak insanların %1’inde bu sistem aşırı çalışmaktadır.

Bu aşırı terlemenin nedeni tam olarak açıklanamamakta ve ailevi veya genetik olduğu kabul edilmektedir.

Özellikle heyecanlı ve stresli durumlarda bu ter bezleri aşırı salgılama yapmaktadır.

Aşırı Terlemenin Tedavisi:

Terleme tedavisinde son yıllarda botoks kullanılmaya başlanmıştır. Adale fonksiyonlarını geçici olarak durdurarak etkili olan bu ilacın ter bezi faaliyetlerini de geçici olarak durdurduğu keşfedildikten sonra bu ilaç terleme tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Botoksun terleme tedavisindeki rolü günümüzde giderek artmaya başlamıştır. Son yıllarda tüm dünyada tedavi edici etkisinin yanı sıra estetik amaçlı olarak da çok fazla kullanılan botoks maddesi, günümüzde aşırı terleme için geliştirilen alternatif yöntemlerden biridir. Özellikle koltuk altı, el ve ayak terlemelerinde tercih edilen botoks tedavisiyle 4-6 ay süreyle o bölgedeki terlemeye yol açan uyarılar azaltılmaktadır. Botoks, bilinen klasik etkileme yolu olan sempatik sinir sisteminin aşırı duyarlılığını bloke ederek terlemeyi önlemektedir.

Sempatik sinir sisteminin aşırı duyarlılığı olan insanlar genellikle stresli ve heyecanlı olan ve hemen tepki veren kişilerdir. Özellikle sosyal faaliyetlerde ve toplantı gibi kalabalık ortamlarda aşırı derecede heyecanlandıklarında terlerler. Aşırı terleyen bölgelerine Botoks yaptıran hastalar, terlemeleri durduğu için artık böyle sıkıntılar yaşamazlar. Botoks bazı hastalarda 6 aya kadar etkili olabilmektedir. Özellikle yazın aşırı terleyen kişiler yaz başı Botoks yaptırdıklarında yaz boyunca havalar serinleyene kadar rahat ederler.