Uzman Dr. Hüsniye Önelmiş Dermatoloji Kliniği

Çalışma Saatleri : Hafta içi : 9 - 17
Telefon : 0 (344) 225 51 11

Ben

Vucudumuzun heryerinde olduğu gibi cildimizde de farklı amaçlara hizmet eden hücreler bulunmaktadır. Bu hücreler cildimizin beslenmesini, nemlenmesini ve kendini yenilemesi gibi görevleri üstlenirler. Melanosit hücreleride bu görevleri üstlenen hücreler grubudur.

Bu hücreler cildimize rengini veren melanin pigmentini salgılarlar. Normal, sağlıklı bir ciltte bu hücreler cilt yüzeyine eşit miktarda dağılırlar. Ancak bazı durumlarda bu hücrelerin yapısı bozularak bir noktada toplanırlar ve toplandıkları bölgede koyu benek‘ler oluştururlar. Bu hücrelerin yapısını bozan sebeplerin başında güneş ve kimyasal kozmetik ürünler gelmektedir.

Güneşin Ben Oluşumuna Etkisi

Güneşin zararlı ışınlarının cilt tarafından emilmesi bu hücrelerin yapısını bozuyor ve hücrelerin bir noktada toplanmasına, doğal olarakta ben oluşumuna sebep oluyor. Bu etkiyi kolay bir gözlem ile fark etmek mümkün. Örneğin, Yazın ciltte Çil dediğimiz lekerin çoğalması veya vucutta var olan benlerin renginin koyulaşması ve boyut olarak büyümesi olarak gözlemlenebilir.

Benlerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Ancak cildin estetik görünüm önemini de göz ardı etmemek gerekir. Ben oluşumu cilt kanserinde belirti olarak çıktığı için ayrıca dikkat etmek gerekir. Sağlıklı lekesiz ve bensiz bir cilde sahip olmak istiyorsanız güneşe çıkmadan mutlaka güneş koruyucu krem kullanın.