Uzman Dr. Hüsniye Önelmiş Dermatoloji Kliniği

Çalışma Saatleri : Hafta içi : 9 - 17
Telefon : 0 (344) 225 51 11

Yüz ve bacak kılcal damar

Yüzdeki kılcal damar şikayeti çok yaygındır ve toplumda yaklaşık %15 oranında görülür. Çocuklarda bile %2 oranında kılcal damar şikayeti bulunmaktadır. Genellikle açık tenli insanlarda ortaya çıkar. Yüz bölgesinde, kılcal damar şikayetleri 0,1-1 mm çaplı ince damarların artışı şeklinde ortaya çıkabilir. Bazen de cilt beni görünümünde kılcal damar genişlemesi olarak görülebilir.

Yüzdeki kılcal damarlar neden ortaya çıkar?

Yüz bölgesinde görülen kılcal damar şikayetleri, en çok hassas cilt yapısına, güneş ışınlarının hasarına, rozase hastalığına, metabolik ve romatizmal hastalıklara, aşırı östrojen, alkol, kronik kortizon kullanımı, travma veya genetik hastalıklara bağlı olabilir. Burun ameliyatlarından sonra burunda kılcal damarlarda artış olabilir.

Yüzdeki kılcal damarlar neden tedavi edilmelidir?

Yüzdeki kılcal damarların tedavisi yapılmazsa kılcal damar genişlemeleri kendiliğinden geçmez. Yüzdeki kılcal damar genişlemeleri ciltte hassasiyet, yüzdeki kırmızı lekeler, yüz kırmızılığı sebebidir. En başarılı tedaviler lazer ve ışık tedavileridir.

Yüzdeki kılcal damarlar nasıl tedavi edilir?

Günümüzde kılcal damar tedavisi lazer ve ışık cihazlarıyla başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Daha önceleri kullanılan buz ve elektrik cerrahisi kılcal damar tedavisinde başarılı olmamıştır.

Yüzdeki kılcal damar tedavisinde kullanılan lazerler hangileridir?

Long pulsed Nd:YAG lazer 1064 nm
Pulsed dye lazer 595 nm-585 nm
KTP lazer 532nm
IPL

Lazerle kılcal damar tedavisinde etki mekanizması nedir?

İşlem sırasında kılcal damarlara lazer ışığı atılır. Atılan lazerin cinsi ve dozu önemlidir. Tedavi sırasında geçici olarak damarların kaybolması ve renk değiştirmesi lazerin etkili olduğu anlamına gelir

Lazerle kılcal damar tedavisi nasıl yapılır?

İşlem sırasında kılcal damarlara lazer ışığı atılır. Atılan lazerin cinsi ve dozu önemlidir. Tedavi sırasında geçici olarak damarların kaybolması ve renk değiştirmesi lazerin etkili olduğu anlamına gelir