Uzman Dr. Hüsniye Önelmiş Dermatoloji Kliniği

Çalışma Saatleri : Hafta içi : 9 - 17
Telefon : 0 (344) 225 51 11

Yüzde kızarıklık

Yüzde kızarıklık ve yanma problemi bir çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Daha çok sinir sistemine dayalı hastalıklar ya da rahatsızlıklar sonucunda yüz bölgesinde kızarma ve yanma gibi durumlar oluşmaktadır. Sinirsel rahatsızlıklar dışında ani ve çok yoğun hissedilen duyguların sonucunda da yüzde kızarıklık ve yanma görülebilmektedir. Özellikle çok utangaç ve çekingen kişilerde bu durum daha çok görülmektedir.

Sağlıksız ve dengesiz beslenme gibi durumlar da yüzde kızarıklık oluşmasına neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre çok baharat ve yağ içeren besinler tüketen kişilerin yüzünde kızarıklık ve yanma görülebilmektedir. Fazla alkol ve sigara kullanan kişilerde bu rahatsızlık daha çok görülmektedir. Alkol vücuttaki damarların genişlemesine neden olmakta ve bunun sonucunda da yüz bölgesinde kızarıklıklar oluşmaktadır.

Yüzde Kızarıklık ve Yanma Neden Olur?

Yüzde kızarıklık ve yanmanın ortaya çıkması sinir bölgelerine alınan hasarlarla doğrudan ilgilidir. Sinir bölgelerine fiziksel yapılan ya da bazı rahatsızlıklar sonucunda yapılan baskılar, yüz bölgesinde kızarıklık ve yanmaların oluşmasına neden olmaktadır. Şeker hastalığı, nöropati ve diyabetik nöropati gibi sinirsel hastalıklar yüzde kızarma ve yanmaya neden olabilmektedir. Yüzde görülen bu rahatsızlıklar daha çok sinirsel hastalıkları işaret etmektedir. Sinirsel hastalıklar dışında düzensiz beslenme, alkol, sigara gibi etkenlerde yüzde kızarıklık ve yanmanın oluşmasına neden olabilmektedir.